Sprzęty potrzebne w różnych miejscach – sprężarka bezolejowa

Kilka dziedzin przemysłu ostatnimi czasy korzysta z sił termodynamicznych. Jest to nieprawdopodobnie wyrafinowane, w szczególności dla laików. Przede wszystkim dlatego, że sił które oddziałują nie widać, jak w sytuacji mechaniki. Weźmy na przykład takie przeciwieństwo sprężarki i technikę klejenia na tak zwane vaku. Sposób tę używa się w bardzo wielu sytuacjach przy budowie jachtów z laminatu. Cała sztuczka polega na zabezpieczeniu elementów folią vaku, a następnie wyssaniu powietrza, powodując podciśnienie dociskające detale do powierzchni, do której chcemy je przymocować.

Pierwsze pojazdy działały przecież na parę, a to wszakże tylko wykorzystanie ruchu płynu i sił jakie produkuje. Technikę tą wykorzystano w późniejszym czasie do rozwinięcia wiedzy o turbinach, które cały czas stosujemy, a w wielu miejscach zdają się być niezastąpione. Warta wątpliwości wydają się być również  sprężarki , gdzie już w grę nie wchodzi pomoc ciśnienia cieczy. Tego typu urządzenia stosuje się w miejscach gdzie sprzężone powietrze musi być całkiem czyste od wszelkich olejów. Dlatego używane są przede wszystkim przez służbę zdrowia.

Aktualnie możemy zauważyć w w jaki sposób wielu dziedzinach potrzebujemy sił termodynamiki. Czy to będzie pomoc w budowie łódki i wyręczenie naszych sił siłami próżni, czy może służyć będą podtrzymywaniu życia człowieka, powinniśmy je na początku okiełznać. A też pamiętać, że natura może nas nimi równie dobrze zmarnować jeśli zechcemy zajrzeć zbyt głęboko w ocean, lub wzbić zbyt wysoko, bez odpowiedniego sprzętu. Na szczęście umiemy sobie już z nią radzić.